Pytanie 1
Która placówka oferuje osobom z niepełnosprawnościami, które nie mogą podjąć pracy, szansę na rehabilitację społeczną i zawodową, w tym na zdobycie lub odzyskanie umiejętności potrzebnych do pracy?
Wynik: 30/40 punktów (75,0%)
Wymagane minimum: 20 punktów (50%)
Która placówka oferuje osobom z niepełnosprawnościami, które nie mogą podjąć pracy, szansę na rehabilitację społeczną i zawodową, w tym na zdobycie lub odzyskanie umiejętności potrzebnych do pracy?
Jaka skala służy do oceny ryzyka wystąpienia odleżyn u osoby stale leżącej w łóżku?
Kto potrzebuje wsparcia w załatwianiu spraw urzędowych z powodu problemów z komunikacją?
Co powinno stanowić podstawę do tworzenia osobistego planu wsparcia dla osoby z niepełnosprawnością?
Które parametry opisują prawidłowe funkcje życiowe osoby dorosłej w stanie spoczynku?
Jak asystent powinien rozpocząć zdejmowanie koszuli u pacjentki z prawostronnym porażeniem połowiczym?
Jakiego rodzaju wsparcia należy najpierw udzielić osobie z ograniczoną sprawnością ruchową, która nie zawsze jest w stanie kontrolować funkcje zwieraczy cewki moczowej i odbytu?
Chłopiec w wieku 9 lat, z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i nadwagą, uczęszcza do szkoły podstawowej specjalnej. Jakie zajęcia w czasie wolnym powinien mu zasugerować asystent?
Asystent opiekuje się 70-letnim mężczyzną z cukrzycą typu 1, który ma problemy z ustawieniem właściwej ilości insuliny na dozowniku (penie) z powodu zaćmy. Jakie działanie powinien podjąć asystent, aby pomóc podopiecznemu?
34-letnia osoba cierpiąca na zaburzenia psychiczne potrzebuje wsparcia w formie rehabilitacji psychospołecznej. Do jakiej placówki należy ją skierować jako asystent?
Opiekun zajmuje się 80-letnim mężczyzną chorującym na cukrzycę, który otrzymuje rentę socjalną. Po przeprowadzeniu wstępnej obserwacji zauważył, że w mieszkaniu brakuje opału, odzieży oraz produktów spożywczych. Na podstawie tych obserwacji można ocenić sytuację?
Jaką zasadę powinien stosować asystent pracujący z osobą z niepełnosprawnością, aby prawidłowo traktować swojego podopiecznego?
Podopieczna potrzebuje leków przepisanych przez lekarza, ale nie ma wystarczających środków finansowych. Kryterium dochodowe jest spełnione. Jaką poradę powinien dać jej asystent w kwestii złożenia wniosku do ośrodka pomocy społecznej?
Jakie działanie asystenta, wspierające osobę z ograniczoną sprawnością ruchową, jest uznawane za formę aktywizowania społeczności?
Jaki rodzaj wsparcia jest kluczowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w codziennych czynnościach?
W profilaktyce przeciwodleżynowej u pacjentów długotrwale unieruchomionych w łóżku, kluczowe jest?
Co asystent powinien przygotować, planując pielęgnację stóp osoby pod opieką?
Jakie wyposażenie powinien zapewnić asystent osobie wykonującej ćwiczenia oporowe na nogi?
Kiedy asystent dostarcza podopiecznemu wskazówki dotyczące konkretnych metod działania, jakiego wsparcia mu udziela?
Jaką formę wsparcia w prowadzeniu gospodarstwa domowego i zarządzaniu finansami należy zastosować dla osoby z problemami psychicznymi?
Od czego zaczyna się proces tworzenia indywidualnego planu współpracy z osobą z niepełnosprawnością?
Jakie brakujące udogodnienie stanowi przeszkodę architektoniczną dla osoby na wózku inwalidzkim mieszkającej na pierwszym piętrze budynku mieszkalnego?
Asystent planuje aktywności dla osoby z afazją po udarze. Jakie podejście jest najwłaściwsze?
Asystent wspiera samotną panią Zofię w jej domu. Podopieczna otrzymuje rentę, lecz nie starcza jej na leki ani opłaty. W celu poprawy jej sytuacji finansowej, z kim asystent powinien ją skontaktować?
Jakie znaczenie ma dla asystenta wywiad jako sposób gromadzenia informacji o podopiecznym?
Jaką metodę pracy socjalnej wdrożył asystent, proponując osobie z niepełnosprawnością uczestnictwo w zajęciach klubu seniora?
Jakie rodzaje aktywności fizycznej należy polecić jako odpowiednie dla 72-letniej osoby z nadciśnieniem?
Na podstawie dostępnej dokumentacji asystent ustalił, że podopieczny zdobył 18 punktów w teście równowagi i chodu Tinetti. Na co wskazuje wynik testu podopiecznego?
Jak nazywa się świadome, wyuczone działanie mające na celu spełnienie indywidualnych potrzeb?
Zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, spadek masy ciała, uczucie zmęczenia i senność, częste infekcje grzybicze, to typowe symptomy której choroby?
U osoby z nadwagą, chorującej na cukrzycę i mającej nadciśnienie tętnicze, nagle pojawił się niepokój, silny apetyt, problemy z mową i widzeniem, drżenie rąk, uczucie mdłości oraz intensywne pocenie się. Na co mogą wskazywać te objawy?
Osoba z rozpoznaną chorobą serca wykazuje niską aktywność fizyczną i większość dnia spędza na siedząco. Ostatnio zaczęła odczuwać ból w prawej nodze, który nasila się przy chodzeniu. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych zaobserwowano obrzęk oraz wzrost temperatury tej nogi. Na jaki zespół objawów może to wskazywać?
Jakie cechy ma choroba przewlekła?
W jakiej pozycji powinien ustawić się asystent pomagający osobie z niedowładem lewej nogi w trakcie jej wstawania z krzesła, aby zapobiec upadkowi?
Jakie środki higieniczne powinien polecić asystent osobie, która nie może się poruszać z łóżka?
Które z poniższych działań powinno być pierwszym krokiem w udzielaniu pomocy osobie z padaczką?
Jaki dodatkowy objaw może zasugerować asystentowi stan hipoglikemii u pacjentki z cukrzycą, jeśli obserwuje się niepokój, migreny, drżenie kończyn i problemy z widzeniem?
Jaką skalę stosuje się do oceny poziomu świadomości pacjenta?
Kiedy podczas udzielania pierwszej pomocy należy zastosować pozycję bezpieczną?
45-letni mężczyzna, żyjący samotnie i od wielu lat zmagający się z chorobą afektywną dwubiegunową, ma trudności z samodzielnym prowadzeniem domu. Przy odpowiednim wsparciu mógłby funkcjonować samodzielnie. Jaka forma pomocy byłaby dla niego najbardziej odpowiednia?