Pytanie 1
Jak powinien poruszać się asystent z niewidomym podopiecznym podczas spaceru?
Wynik: 35/40 punktów (87,5%)
Wymagane minimum: 20 punktów (50%)
Jak powinien poruszać się asystent z niewidomym podopiecznym podczas spaceru?
Osoba zgłasza palący i intensywny ból w klatce piersiowej, który przenosi się do lewego ramienia. Jest zaniepokojony oraz ma trudności z oddychaniem. Co mogą oznaczać te objawy?
Jaki poziom niepełnosprawności intelektualnej według skali Weschlera odpowiada wynikowi w przedziale 55-69 punktów?
Jaki zestaw materiałów powinien przygotować asystent do zrobienia zimnego kompresu?
Osoba z niepełnosprawnością, która korzysta z pomocy psa asystującego w miejscach publicznych, powinna zapewnić mu odpowiednią uprząż i posiadać przy sobie dokumentację
Pacjent cierpi na zapalenie w jamie ustnej. Jakie płukanie powinien zaproponować mu asystent?
Jakie naczynie najlepiej użyć do podawania napojów 15-latkowi z mózgowym porażeniem dziecięcym w postaci dyskinetycznej?
Asystent opiekuje się 70-letnim mężczyzną z cukrzycą typu 1, który ma problemy z ustawieniem właściwej ilości insuliny na dozowniku (penie) z powodu zaćmy. Jakie działanie powinien podjąć asystent, aby pomóc podopiecznemu?
Co nie jest określone w Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych?
Jaką metodę terapii zaleca się dla dzieci i młodzieży z problemami w zachowaniu?
Do czego służą kule łokciowe jako sprzęt ortopedyczny?
Opiekun zauważył, że 78-letnia pacjentka nagle zaczęła mieć problemy z trzymaniem łyżki podczas jedzenia. Dodatkowo stwierdził opadnięcie prawego kącika ust oraz niewyraźną mowę. Co mogą sugerować te objawy?
Podopieczna, która przed wypadkiem była przewodnikiem wycieczek i bardzo ceniła tę pracę, obecnie nie jest aktywna zawodowo, porusza się na wózku inwalidzkim, ale wciąż chce poznawać nowych ludzi i świat. Co asystent powinien zrobić, aby poprawić jakość jej życia?
Jaki sprzęt ortopedyczny jest zalecany dla osoby po udarze mózgu, która doświadcza zaburzeń równowagi i znacznego niedowładu po jednej stronie ciała, aby umożliwić jej poruszanie się na większe odległości?
Asystując pacjentowi po wypadku samochodowym, jakie zasady powinien stosować opiekun osoby niepełnosprawnej?
U pacjentki, którą wspiera asystent osoby z niepełnosprawnością, wykryto osteoporozę podczas badań kontrolnych. Jaka forma aktywności fizycznej jest dla niej najbardziej odpowiednia?
Na czym opiera się ergoterapia?
U osoby z paraplegią, która przenosi się na wózek inwalidzki, istnieje ryzyko pojawienia się odleżyn. Jakie rozwiązanie należy zastosować w tej sytuacji?
Jaką zasadą powinien kierować się asystent, tworząc plan współpracy z osobą z niepełnosprawnością, uwzględniając jej zainteresowania, umiejętności oraz potencjał?
Przy użyciu skali Lawtona, jakiego rodzaju niezależność opiekun może ocenić u podopiecznej?
Osoba w wieku 30 lat, która przed wypadkiem pracowała w roli przewodnika wycieczek i bardzo ceniła swoją pracę, obecnie przemieszcza się na wózku inwalidzkim, nie pracuje, ale wciąż pragnie nawiązywać nowe kontakty i odkrywać świat. Jakie działanie wspierające powinna podjąć asystentka, aby poprawić jakość jej życia?
Podopieczna z zespołem Downa ma trudności z organizacją miesięcznego budżetu. Jaki rodzaj treningu powinien zaplanować asystent, aby wspomóc podopieczną w tej kwestii?
Jakie problemy z pamięcią są charakterystyczne dla procesu starzenia się w normalnych warunkach?
Jak nazywają się ćwiczenia, które podopieczna wykonuje samodzielnie pod nadzorem asystenta i które polegają na zginaniu oraz prostowaniu nadgarstków i krążeniu głowy?
Jakiego rodzaju są ćwiczenia z użyciem sprężyny lub gumowej taśmy, rekomendowane dla pacjenta z zespołem bolesnego barku na końcowym etapie rehabilitacji?
Asystent zauważył, że osoba pod jego opieką ma zaczerwienione policzki. Oprócz tego pacjent ma gorączkę, skarży się na osłabienie i bóle mięśni. Jakie schorzenie sugerują te objawy?
Co jest kluczowym warunkiem umożliwiającym dostosowaną opiekę nad osobą z niepełnosprawnością?
Podopieczna z ograniczeniem wzroku, korzystająca z wózka inwalidzkiego, poinformowała asystenta, że ma nieuregulowane płatności i otrzymuje wezwania z naliczonymi odsetkami. Co asystent powinien jej zaproponować, aby ta sytuacja się nie powtórzyła?
Jak najlepiej postąpić z osobą mającą problemy z przełykaniem, by zmniejszyć ryzyko refluksu zaraz po posiłku?
Co należy uwzględnić w planowaniu przestrzeni dla osoby niewidomej?
Jak asystent powinien zareagować, gdy podopieczny uszkodzi staw skokowy?
Pan Karol cierpi na zespół Downa i ma trudności z zarządzaniem swoimi miesięcznymi wydatkami oraz opłatami. Jaką aktywność powinien zorganizować dla niego asystent, aby wesprzeć go w planowaniu finansów?
Jakiego rodzaju problemy z układem pokarmowym mogą szczególnie dotyczyć osoby długotrwale leżącej w łóżku?
Jakie działanie powinien podjąć asystent, aby ułatwić osobie z niepełnosprawnością poruszającej się za pomocą balkonika przemieszczanie się po mieszkaniu?
Jakiego rodzaju trening powinien uwzględniać asystent w codziennej opiece nad osobą z chorobą Alzheimera?
Jak nazywa się zaburzenie występujące u osoby po udarze mózgu, które objawia się trudnościami w pisaniu oraz w wykonywaniu precyzyjnych ruchów?
Osoba po udarze niedokrwiennym lewej półkuli mózgu cierpi na afazję ruchową związaną z uszkodzeniem ośrodka mowy. Jaki jest najskuteczniejszy sposób komunikacji z tą osobą?
Jakie aktywności rekreacyjne może zasugerować asystent osobie z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną, zamieszkałej w małej nadmorskiej wiosce?
Podopieczny interesuje się szachami, warcabami oraz grami karcianymi. Planując mu zajęcia w czasie wolnym, które odpowiadają jego pasjom, jakie zajęcia należy mu zaproponować?
Jakie mogą być konsekwencje długotrwałego tłumienia negatywnych uczuć?